Plavaná - pevný splávek

Sestava na oukleje

Vhodné sestava pro lov malých rybiček s bičem.

 • Kmen: 0,10 - 0,12 mm
 • Návazec: bez návazce nebo 0,08 - 0,10mm
 • Háček: tenky s dlouhým raménkem, velikost 14 - 18
 • Ryby: ouklej, perlín, plotice
 • Nástraha: jeden bílý červ nebo pinka

Sestava se používá pro lov s bičem dlouhým od 3 do 5 metrů. Loví se pod hladinou, většinou do max. 1m hloubky. Vzdálenost broků od háčku je kolem 10 cm. Všechny broky jsou shromážděny do skupiny těsně vedle sebe. Splávek má gramáž 0,2 až 0,5 gramů. Návazec není potřeba, háček je rovnou na kmenovém vlasci.

Sestava na cejny

Sestava na cejny pro lov na bič nebo třeba i děličku nebo match prut blízko u břehu.

 • Kmen: 0.10 až 0.15 mm
 • Návazec: 0.08 až 0,12
 • Ryby: cejn, kapr

Tato udice je sestavena tak, aby co nejzřetelněji ukazovala zvedavé záběry od cejnů. Tomu napomáhají především 2 detaily: použijeme splávek, který má tenkou dlouhou anténku s barevnými pruhy, a zkrátíme návazec na zhruba 10 až 20 cm. Čím budete chytat větší cejny, tím může být návazec delší, protože větší cejni se s nástrahou zvedají ode dna výše než cejni malí. Lze takto chytat i jiné druhy ryb, např. kapry, ale pak při více záběrech půjde splávek rovnou pod vodu. U cejnů se krásně zvedne a zhruba 5 sekund bude stát a pokud budete dále čekat se zásekem (většinou nemusíte), tak se rozjede po hladině a potopí. Čekat zřejmě budete muset, pokud jako nástrahu použijete rousnici nebo 5 hnojáků. S běžnými nástrahami (rohlík, masňáci, kukuřice) můžete zasekávat hned jak se splávek začne zvedat nebo jakmile se kompletně zvedne. Pokud jde vše jak má, cejn nástrahu nepustí a nemusíte příliš spěchat.
Velikost splávku je většinou kolem 1 až 2 gramů.

Postup

Sestava je stejná jako při klasickém lovu na bič, jen je potřeba dát pozor na to, aby poslední brok byl tak těžký, aby při jeho zvednutí splávek vyjel dostatečně nad vodu. Vyvážení je proto nejlépo provést takto.
Připevněte na vlasec asi 60cm nad háček tolik broků, aby se splávek zanořil přesně po začátek anténky. Potom asi 15 cm od háčku (tam jak končí návazec) dejte takový brok, který splávek potopí, že bude nad hladinou čouhat jen jedna poslední barva na anténce. Zřejmě to bude brok o velikosti od 0,07 do 0,2 gramy, podle průměru anténky. Tenká anténka umožňuje použití menšího "záběrového" broku.
Během lovu zkoušejte posouvat tento brok nahoru nebo dolu po vlasci, až najdete nejefektivnější nastavení, při kterém záběr uvidíte brzy a ryba nebude mít háček hluboko.
Hloubku (ponor) je potřeba nastavit tak, aby tento poslední brok byl co nejtěsněji nade dnem. Pokud bude moc vysoko, uvidíte zvednutí později. Nástraha a celý návazec jsou na dně.

Plavaná - průběžný splávek splávek (angličák)

Průběžný angličák, kluzákObtížnější technika lovu na odhoz s anglickým splávkem

 • Kmen: 0,15 - 0,20 mm
 • Návazec: 0,08 - 0,16 mm
 • Nástraha: masňác apod.

 


Klasická metoda pro lov na větších hloubkách a na větší vzdálenost se zachováním maximální citlivosti a jemnosti. Používá se matchový prut.
Loví se tak většinou na stojatých vodách, zkušenější rybáři i na pomaleji tekoucích vodách.
Nosnost splávku bývá většinou kolem 10+4 gramů, tedy splávek unese 14 gramů zátěže, z čehož 10 gramů již je přichycených ke splávku a další 4 gramy se dávají na vlasec pod splávek. Velmi obecně řečeno (nebrat za slovo, prosím): čím větší první číslo, tím dál nahodíte, čím větší druhé, tím do hlubší vody je splávek určen.

Postup

 

Na vlasci se vytvoří z bavlnky zarážka, pod ni se navleče skleněný korálek a pak skrz obratlík splávek. Pod ním se vytvoří pevná zarážka, např. z leukoplasti. Tato zarážka by měla být nakonec minimálně 1,5 metru od háčku (klidně i 2,5 metru) . Asi 1m od konce vlasce připevněte olivku a na konci vlasce obratlík pro připevnění návazce. Nad obratlík přichytněte jediný broček o váze asi 0,2 gramu. Splávek pak ve vodě dovažte dalšími broky, které budete přidávat těsně pod olivku, tak, aby vyčníval jen kousek anténky splávku. U obratlíku nechte jen ten jeden broček. Délka návazce je kolem 20-50 cm a nejsou na něm žádné broky.